piątek, 8 marca 2019

Uświęcona codzienność czyli ikona prostoty i wierności

Sługa Boży Wenanty Katarzyniec w swoim krótkim życiu odznaczył się szczególnym nabożeństwem do Eucharystii. Wiara w bliską obecność żywego Boga napełniała go dobrocią i miłością do ludzi. W zgodnej opinii współbraci był przykładem pokory i wielkiego poświęcenia w wypełnianiu najprostszych codziennych obowiązków. Właśnie ta „wierność rzeczom małym” jest szczególnym znakiem jego niezwykłej biografii, jaki chcemy wydobyć pisząc ikonę sługi bożego, który oręduje w codziennych. praktycznych sprawach. 

Celem rekolekcji jest pogłębienie więzi z Chrystusem przez spotkanie (w ikonie) ze sługą bożym Wenantym Katarzyńcem. Ikona za pomocą znaków i kolorów przedstawia rzeczywistość przebóstwioną. Deska ikony wyznacza granicę, którą dzięki łasce można przekroczyć, mówiąc „tak” zaproszeniu, które kieruje do nas Chrystus i Jego święci. Podczas pisania ikony będziemy uczestnikami spotkania z Wenantym Katarzyńcem, który w swoim krótkim życiu odznaczył się nabożeństwem do Eucharystii i wiernym wypełnianiem woli Bożej. Te dwie cechy sługi bożego zostały oddane w ikonie za pomocą symboli: Jezusa Eucharystyczego i biblii otwartej na słowach z Ewangelii Jana o pełnieniu woli Bożej jako pokarmie (J 4, 34)
Podczas rekolekcji  szczególny nacisk położony jest na modlitwę w ciszy. Modlitwa pędzlem, to oddanie dłoni Duchowi Świętemu. Tej szczególnej modlitwie sprzyja wyciszenie. Efekt na desce nie jest dla nas celem ale rezultatem przemiany serca, która dokonuje się w osobie zaproszonej do tej szczególnej drogi.
Pracujemy tradycyjnymi technikami tempery chudej z wykorzystaniem naturalnych (w większości) pigmentów, ucieranych ze spoiwem na bazie żółtka kurzego jaja.
Rekolekcje przeznaczone są zarówno dla osób początkujących, jak i dla tych, którzy już od jakiegoś czasu są na drodze ikony. Osoby początkujące nauczą się krok po kroku podstaw warsztatu ikonograficznego. Osoby, które już posiadają pewne doświadczenie odkryją nowe techniki malarskie. Uczestnicy rekolekcji wymieniają się między sobą zarówno doświadczeniami warsztatowymi jak i odkryciami na duchowej drodze.
Wszyscy pracujemy nad jednym, wspólnym dla wszystkich wzorcem ikony sługi bożego Wenantego Katarzyńca. Porównanie postępów na poszczególnych etapach powstawania ikon daje obraz tego, jak indywidualnie Bóg przychodzi do każdego z nas, z jaką delikatnością traktuje nasze osobiste cechy i predyspozycje, jak subtelnie nas prowadzi - o ile tylko zechcemy Mu się powierzyć w tej drodze.
Każdy człowiek jest stworzony na obraz i podobieństwo Boga. Obraz Boga w człowieku to stała, niezmienna obecność Stwórcy w każdym z nas, ziarno Bożej, niezmiennej doskonałości. Podobieństwo natomiast jest dynamiczne. To rodzaj zadania, które każdy człowiek ma do wypełnienia na podstawie wzorca doskonałego obrazu. Ikona może być pomocą w owym szukaniu Bożego podobieństwa, w zmaganiu się z grzechem, który może zostać pokonany, jeśli tylko pójdziemy za Jezusem drogą Jego świętych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uświęcona codzienność czyli ikona prostoty i wierności

Sługa Boży Wenanty Katarzyniec w swoim krótkim życiu odznaczył się szczególnym nabożeństwem do Eucharystii. Wiara w bliską obecność żywego B...